چه طور در جستجوهای اینستاگرام بیشتر دیده شویم

اطلاع دارید که اینستاگرام بر چه مبنایی پست‌های شما رو به بقیه کاربران نمایش میدهد؟ الگوریتم اینستاگرام چگونه کار می‌کند ؟ چه طور می توانم عکسی آپلود کنم که در بخش جستجوی اینستاگرام نمایش داده شود؟

الگوریتم اینستاگرام در ابتدای الگوریتم ساده‌ای بود. شما یک پست را ارسال می‌کردید و اون پست بر مبنای زمان ارسال وارد یک صف می‌شد و در نوبت خودش نمایش داده می‌شد. اما در حال حاضر قضیه به این سادگی‌ها هم نیست. الگوریتمی که اینستاگرام طبق اون پست‌ها رو به کاربران نمایش میده تغییرات زیادی کرده. این تغییرات باعث به وجود آمدن سردرگمی تعدادی از کابران شده. از ابتدای سال ۲۰۱۸ نمایش پست‌های شما به مخاطبان کار دشوارتری شده . حتی با وجود نارضایتی بسیار از کاربران نشونه‌ای از برگشت به الگوریتم ساده اولیه مشاهده نمیشه! . بنابراین راه حل نهایی , آموختن و البته بازی کردن طبق قواعد اینستاگرام هستش .

 

خُب, پس با این همه تغییر از چه منبعی باید تغییرات رو یاد گرفت و اعمالشون کرد ؟ همه اون تغییراتی که شما در کسب و کارتون بهش نیاز دارید رو در ادامه این مقاله  به اون اشاره خواهیم کرد.

 

الگوریتم اینستاگرام چگونه کار میکند ؟

هیچ شکی وجود ندارد که پست‌های اینستاگرام آن توجهی را که قبلا به خود جلب می‌کردند, دیگر جلب نمی‌کنند. اما همچنان اینستاگرام بالاترین میزان مشارکت کاربران (user engagement) را در بین همه شبکه‌های اجتماعی در اختیار دارد. اگر ذره‌ای در این حقیقت شک دارید بهتر است خودتان دست به کار شوید و میزان مشارکت کاربرانتان را محاسه کنید. اما این واقعیت را نیز نمیتوان کتمان کرد که با محاسبه مبزان مشارکت کاربران  درحال حاضر  تخمین زده می‌شود تنها حدود ۱۰ درصد از دنبال کنندگان شما, پست‌هایتان را میبینند.  این واقعیت برای همگان ناراحت کننده خواهد بود .

 

اینفلوئنسرها که اساسا کسب و کارشان بر اساس دیده شدن محتوای تولیدیشان توسط دنبال‌کنندگان است, کمتر دیده می‌شوند. کسب و کارها هم که روی اینستاگرام برای افزایش فروش  و مشتریان حساب باز کرده بودند, به اهدافشان نمیرسند. و کارابران عادی هم بسیاری از پست‌های مربوط به دوستانشان را از دست میدهند.

 

چگونه پست‌های اینستاگرام را همه ببینند؟

چیزی که ما در ارتباط با الگوریتم اینستاگرام میدونیم اینه :

 

اینستاگرام به پُست‌هایی که بیشترین میزان مشارکت کاربران رو به دست بیاورند, پاداش میدهد.

بعد از پایان یافتن عصر «نمایش پُست‌ها بر اساس زمان ارسال», حالا تمرکز اصلی الگوریتم اینستاگرام روی میزان مشارکت کاربران (User Engagement)  قرار دارد. معیارهای تشخیص میزان مشارکت کاربران مواردی همچون تعداد لایک, تعداد نظرات, تعداد دفعاتی که یک پُست توسط کاربران ذخیره شده, تعداد بازدید ویدئو و یا هر نوعی تعاملی است که یک پُست اینستاگرامی میتواند به دست بیاورد.

 

در واقع زمانی که یک پست تعداد زیادی لایک و نظرات کاربران را جلب مینماید, اینستاگرام محتوای پست را محتوای با کیفیتی در نظر می‌گیرد که احتمالا تعداد افراد بیشتری علاقه خواهند داشت تا آن را مشاهده کنند.

 

زمانی که اینستاگرام این الگوریتم جدید رو منتشر کرد, اونها روی این موضوع تاکید کردند که پستها بر اساس علاقه شما به محتوا, ارتباط شما با شخص ارسال کننده پست و خط زمانی ارسال پست(time line) خواهد بود.

 

مدیران اینستاگرام تاکید کرده‌اند که تغییرات جدید به منظور ارتقای سطح تجربه کاربری و اولویت بندی  برای نمایش لحظه‌هایی  است که بیشترین میزان اهمیت را برایمان دارند.

 

خُب برای اینکه با این تغییرات کنار بیاییم و همچنان از این شبکه اجتماعی پرقدرت استفاده کنیم چند نکته را پیشنهاد میدهیم .

 

زمان بیشتری برای ارسال استوری اختصاص دهید .

یکی از بهترین روشها برای افزایش تعامل با کاربران در اینستاگرام, استوری است. انتظار می‌رود که در ادامه, همچنان بر میزان اهمیت و قدرت استوری در اینستاگرام افزوده گردد. استوری اینستاگرام همچنان یکی از استراتژیهای اصلی بازاریابی در اینستاگرام خواهد بود. در ابتدای سال ۲۰۱۸ استوری اینستاگرام چیزی حدود ۳۰۰ میلیون کاربر فعال داشته, تقریبا ۲ برابر اسنپ‌چت در زمان مشابه! .

 

با تغییرات جدید الگوریتم اینستاگرام و تاثیرگذاری آن روی نحوه تعامل کاربران, شکی باقی نمی‌ماند که کابران زمان بیشتری را برای مرور استور‌یها نسبت به پستها صرف خواهند کرد.

 

الگوریتم جدید تمام تعامل کاربران بر روی استوریهای شما را از جمله تعداد پاسخ‌ها و ارسال مجدد آنها به کاربران دیگر را به حساب اعتباری شما واریز خواهد کرد.

 

هر چقدر کاربران تعامل بیشتری با استوریهای شما داشته باشند احتمال نمایش پستهای شما در خوراک (post feed) بیشتر خواهد بود.

 

یک از بهترین روش‌ها برای افزایش سطح تعامل با کاربران استفاده از ویژگیهایی مانند نظرسنجی و swipe up (قراردادن لینک در استوری) است . البته برای کسب و کارها و یا افرادی که بیش از ۱۰k  (هزار) دنبال کننده دارند .

 

اینستاگرام به شما برای تعامل با دنبال‌کننده‌ها پاداش میدهد.

رفته رفته این موضوع اثبات شده که پستها تنها بر اساس میزان تعاملشان اولویت بندی نمیشوند. بلکه میزان تعامل شخص شما با دنبال کننده‌هایتان هم در این بین ایفای نقش می‌کند. بسیار بسیار مهم است که همیشه در بین نظرات پربازدید و البته در جدیدترین نظرات, اسمی از شما هم باشد. این موضوع مخصوصا در ساعات اولیه بعد از ارسال پست اهمیت پیدا میکند. عدم رعایت این نکته می‌تواند میزان نمایش پست شما را در خوراک به صورت قابل ملاحظه‌ای کاهش دهد. به هر ترتیبی شده در نظرات پدیدار باشید.حتی اگر نظرات مخاطبانتان نیاز به پاسخگویی ندارد با یک ایموجی پاسخ دهید.

البته پیگیری تمام نظرات تمام مخاطبان واقعا دشوار خواهد بود. مخصوصا اگر نظری روی پست‌های قدیمی‌تر نوشته شده باشد.

 کابران شما چه زمان‌هایی آنلاین و فعال هستند ؟

در واقع اینستگرام نه تنها با میزان تعامل کاربران با پست‌های شما سر و کار دارد, بلکه سرعت تعامل کاربران با پست‌های شما هم در این مرحله وارد قصه می‌شوند. هرچه میزان تعامل کاربران با پست‌های شما در مدت زمان کوتاهی بعد از ارسال پست بیشتر باشد, میزان اثربخش تعامل شما با کارابران هم بیشتر خواهد بود. معادله ساده‌ای است, پست‌های شما در بازه زمانی که بیشتر مخاطبان شما فعال هستند باید منتشر شود. در به‌روزرسانی‌های بعدی این مقاله روش‌هایی را برای محاسبه بهترین زمان ارسال پست, معرفی خواهم کرد. برای اینکه این بروزرسانی مهم را از دست ندهید همین حالا فرم زیر را پرکنید تا به محض انتشار به‌روزرسانی شما را در جریان قرار دهیم .

اینستاگرام میزان زمانی را که هر فرد روی پست شما صرف مینماید را محاسبه میکند

همانطور که به احتمال خیلی زیاد میدانید, فیسبوک مالک اینستاگرام است. بنابراین الگوریتم‌های مورد استفاده در هردو بسیار نزدیک بهم و مشابه است. فیسبوک مدت زمانی که کاربران صرف مطالعه پست‎ها و مطالب شما می‌کنند را محاسبه می‌کند.بنابراین به قطعیت می‌توان گفت اینستاگرام هم همین کار را می‌کند. هرچه میانگین مدت زمان کاربران برای مطالعه مطالب شما بیشتر باشد, اعتبار مطالب شما و میزان تعاملتان هم بیشتر خواهد بود.

 

نوشتن کپشن‌های جذاب میتوانید مدت زمان تعامل کاربر با مخاطبان را افزایش دهد

اگر تمایل دارید یک ضربه جانانه را حواله الگوریتم اینستاگرام کنید, نوشتن کپشن‌ های جذاب بهترین انتخاب خواهد بود. کپشن‌ها را میتوان به سرتیترهای روزنامه ها و مجلات تشبیه کرد. هرچقدر کپشن ها جذاب و برانگیزاننده باشد بیشتر کاربر را درگیر میکند و میانگین زمان حضور مخاطب را افزایش خواهد داد. یکی از دلایلی که در الگوریتم جدید اینستاگرام ویدئوها بسیار تاثیرگذار هستند همین علت است که مدت زمان تعامل کاربر با شما را افزایش میدهند. همچنین استفاده از قابلیت ساخت گالری نیز میتواند برای افزایش مدت زمان حضور کاربر مورد استفاده قرار گیرد .

 

استفاده از هشتگ‌های مرتبط را در دستور کار خود قرار دهید.

استفاده نادرست و غیر حرفه ای  از هشتگ در اینستاگرام میتواند منجر به جریمه شدن کاربر و اکانت مربوطه گردد. با اینحال همچنان یکی از روش‌های مناسب  به منظور جذب مخاطبان بیشتر و افزایش سطح تعامل استفاده از هشتگ است.

 

اینستاگرام همچنان برای استفاده از هشتگ‌های مرتبط اهمیت زیادی قائل می‌شود و اینطور که مشخص است اهمیت آنها از هر زمان دیگری بیشتر است.

 

همین چند وقت پیش بود که اینستاگرام قابلیت دنبال کردن هشتگ‌ها را به اپلیکیشنش اضافه نمود. با این قابلیت جدید, پست های شما  میتواند به صورت اتوماتیک در قسمت خوراک(feed) به کاربران جدیدی که هشتگ‌های مورد استفاده شما را فالو کرده‌اند نمایش داده شود.

 

اما در طرف مقابل این اختیار نیز به کاربران داده شده  تا انتخاب کنند, که نمیخواهند پست‎های هشتگ خورده مرتبط با اکانت شما را ببینند.به این معنی که بقیه پست‌های مرتبط با این هشتگ را ببینند به غیر پستهای اکانت شما. یک مثال واقعی از لبه‌ ی تیغ!

 

بنابراین به این ترتیب وقتی کاربر یک هشتگ را دنبال می‌کند مابقی پستهای مرتبط با این هشتگ در خوراک به او نمایش داده می‎شود, و البته این قابلیت هم به کاربران داده شده که انتخاب کنند یک اکانت خاص که از هشتگهایی که دنبال میکند, برایش نمایش داده نشود.

به صورت کاملا بهینه‌سازی شده از هشتگ‌ها در اینستاگرام استفاده کنید.

استفاده از هرگونه هشتگ در پست ها باید کاملاً بهینه سازی شده و براساس هشتگ های پرمخاطب و پر بازده باشد.

 

 تایید اعتبار و اهمیتی که اینستاگرام برای آن قائل است

درست است که تمرکز اصلی اینستاگرام روی بحث میزان تعامل با کاربر قرار دارد. اما بدون اعلام رسمی و بصورت ادامه‌دار مشغول به روزرسانی و وضع قوانین جدید است. قوانین و الگوریتم‌هایی که بسیار از آنچه که شما تصور مینمایید هوشمندتر هستند.

 

حتما شما هم با نظرات پرتکرار و معمولی مثل “مطلب عالی بود” یا “عجب عکسی! ” و نظایر آن روبه‌رو شده‌اید. منظورم نظراتی هستند که رباتها ارسال مینمایند. اینستاگرام عزمی جدی برای پایان دادن به عصر این رباتهای اسپمر دارد. بهترین استراتژی برای این مطلب در پیش گرفتن استراتژی پرسش است.

 

در این استراتژی شما از مخاطبانتان یک سوال میپرسید و از آنها میخواهید که به شما پاسخ بدهند. هدف از این استراتژی کم کردن چگالی نظرات اسپم و افزایش حجم نظرات دارای هویت است. هرچه نظرات دارای هویت بیشتر و بیشتر باشد اعتبار شما توسط اینستاگرام مورد توجه قرار میگیرد . سعی کنید در بخش نظرات با مخاطبانتان گفتگو کنید. این پرسش و پاسخ ها نشانه‌ای بر اسپم نبودن و البته واقعی بودن مخاطبان شماست . مهارتهای بیان داستان(story telling) بسیار زیاد می‌تواند در این زمینه کمک کننده باشد

 

اعتبارسازی تنها توسط کپشن و گفتگو در نظرات حاصل نمی‌شود. هر زمان که تصمیم دارید پستی منتشر کنید, به این مطلب توجه کنید که محتوای این پست چگونه به برند شما کمک خواهد کرد و پیام موجود در محتوای شما چگونه و به چه ترتیبی با مخاطبان ارتباط برقرار خواهد کرد و چه ذهنیتی را منتقل خواهد کرد. در بخش برندسازی دیجیتال در سایت مدیرتولز بیشتر و عمیق تر موضوعات برندسازی در فضای مجازی را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 

شروع به برندسازی و تبادل نظر با مخاطبان نمایید!

هیچ گاه از کامنت مارکتینگ غافل نشوید . پرسش و پاسخ در محتوای شما از نظر اعتبار بخشی به پست شما بسیار ضروری و حائز اهمیت است پس برای تک تک کاربران با ارزش خود زمان کافی را جهت پاسخگویی سوالاتشان لحاظ کنید.

 

اینستاگرام پست‌های اکانت‌هایی را به کاربران نمایش میدهد که بیشترین تعامل را با آن دارند

اگر شما به صورت مداوم با اکانتی در ایستاگرام تعامل داشته باشید برای اینستاگرام به این معنی خواهد بود که شما به محتوایی که این اکانت منتشر می‌کند, علاقمندید.  دقیقا به همین دلیل است که شما پست‌های بهترین دوستان و سلبریتی‌های مورد علاقه‌تان را همیشه در صدر خوراک اینستاگرامتان مشاهده میکنید.

 

دقیقا همین قانون برای شما هم صدق میکند. افرادی که به نحوی با اکانت شما تعامل دارند( پست‌هایتان را لایک می‌کنند, نظر میدهند, پست شما را ذخیره می‌کنند, استوریهایتان را مشاهده میکنند) به احتمال بسیار زیاد پست‌های شما را در خوراکشان خواهند دید. به همین دلیل است که برندسازی و ثبات در برند از اهمیت برخوردار است . کابران زمانی که دقیقا انتظارشان از اکانت شما شفاف باشد(نوع محتوایی که انتظار دارند شما انتشار دهید از نظر محتوایی و معنایی)  و دقیقا محتوایی مطابق انتظارشان را از شما دریافت کنند به احتمال بسیار زیاد میتوانند به طرفداران  شما تبدیل گردند.

 

ثبات در پیام محتوا و در نظر گرفتن بعد زیبایی شناختی را وارد ماجرا کنید!

 

اینستاگرام در صورت استفاده از تمام ویژگیهایش به شما پاداش میدهد

درکنار اهمیت تعامل با مخاطب و همچنین برندسازی که در زمره‌ی موارد مورد توجه الگوریتم اینستاگرام قرارد دارند, بر اساس مشاهدات عینی نگارنده به نظر می‌رسد استفاده از تمامی ویژگی‌های این اپلیکیشن محبوب نیز از جمله موارد دارای اهمیت در نظر الگوریتم اینستاگرام میباشد.

 

اینستاگرام همچنان به اضافه کردن ویژگی‌ها و امکانات جدید ادامه خواهد داد. تقریبا هر چند ماه یک امکان جدید به اینستاگرام اضافه می‌شود. امکانات جدید راه‌حل‌هایی نو را به منظور برقراری ارتباط با مخاطب در اختیار شما قرار می‌دهد. استفاده از این امکانات به رشد شما کمک می‌نماید و همچنین امکان دیده‌شدن شما را افزایش می‌دهد.

 

همیشه از امکانات جدیدی که اینستاگرام ارائه می‌دهد استفاده نمایید.

 

اضافه شدن پست‌های مرتبط به علاقمندی کاربران  به خوراک اینستاگرام

در حال حاضر شما تنها پستها را از حساب‌های کاربری در خوراک اینستاگرامتان میبینید که آن حسابهای کاربری را دنبال کرده اید. به علاوه محتوای اسپانسری که توسط اینستاگرام ارائه میگردد و بحثی جداگانه دارد. اما تغییری در راه است.اینستاگرام در حال آزمایش یک ویژگی جدید برای نمایش پست‌های مرتبط به علاقمندی شما در بخش خوراک اکانت کاربران است.

 

نحوه کارکرد به این صورت خواهد بود که به عنوان مثال اگر شما به محتوایی علاقه نشان دهید(لایک, نظر گذاشتن, دنبال کردن) , الگوریتم اینستاگرام این پست‌ها را به دوستان شما نیز نمایش میدهد و بالعکس. همچنین پست‌های مشابه به علاقمندی شما ( از نظر الگوریتم اینستاگرام) نیز در خوراک برایتان نمایش داده خواهد شد.

 

به عنوان مثال اگر شما تعداد زیادی از صفحه‌های مربوط به مد را دنبال میکنید و با آن تعامل دارید, اینستاگرام فرض میکند که احتمالا علاقمندید پستهای مرتبط با مد بیشتری را هم در خوراکتان ببینید و زحمت این کار را برای شما انجام خواهد داد.

 

اینستاگرام انجام آزمایشات اولیه در این زمینه را با این جمله تایید کرده ”ما همیشه به دنبال راه‌حل‌هایی هستیم که محتوای جالب را به روشهای جدید در اختیار کاربران قرار دهیم ” .

 

معنی این آپدیت برای شما این خواهد بود که اگر کاربری پست‌های شما را لایک کند و یا برای آن نظر بدهد, احتمالا دوستان آن کاربر نیز پست‌های شما را خواهند دید.

 

 

الگوریتم اینستاگرام برای صفحه سرچ (Explorer)  و استوری چگونه کار میکند ؟

وقتی صحبت از الگوریتم اینستاگرام میکنیم, ذهن بیشتر افراد به سمت محتوایی که در خوراک برایشان به نمایش در می‌آید میچرخد. اما استوریها و صفحه سرچ هم با الگوریتم مخصوص به خودشان کار می‌کنند. الگوریتم این بخش, پست‌ها را بر اساس علاقمندی افرادی که شما دنبال میکنید و همچنین پست‌هایی که لایک میکنید کار میکنید. همچنین یک بخش ویدئویی نیز در صفحه سرچ قرار داده شده است که محتوای نمایش داده شده در آن ترکیبی است (به دو صورت اتوماتیک و انتخابی)از منابعی که الگوریتم اینستاگرام تصور می‌کند به آن علاقمندید.

 

به طور کلی صفحه سرچ و خوراک در یک نقطه شباهت دارند و آن نقطه اشتراک این است که محتوایی به شما نشان داده میشود که( بر اساس الگوریتم اینستاگرام) با آن تعامل بیشتری داشته‌اید و احتمالا علاقه بیشتری به مطالبی از آن دست دارید .  داستان استوری‌های صفحه سرچ نیز مشابه با همین قصه است , و استوری‌هایی به کاربران را نمایش میدهد که بر اساس پست‌های کاربر احتمال میدهد به آن موضوعات علاقمند باشد.

 

قانون صفحه نتایج جستجوی هشتگ نیز همین است. اگر تا به حال یک  هشتگ را در اینستاگرام جستجو کرده باشید, حتما دیده‌اید که ۹ پست دارای بیشترین ارتباط در بالای صفحه نمایش داده خواهند شد. این پست ها بر اساس معیارهایی مانند تعداد تعامل کارابران با پست ( تعداد لایک و نظر و ذخیره شدن توسط کاربران دیگر  و …), میزان و درجه اهمیت هشتگ و همچنین سرعت تعامل با کاربران رتبه بندی میگردد.  نتایج جستجوی یک هشتگ برای تمامی کاربران یکسان است در حالیکه نتایج صفحه سرچ برای هر کاربری بر اساس علاقمندیها و فاکتورهایی که در مورد آن صحبت کردیم متفاوت است.

 

استفاده  از اینستاگرام آنالیکتیکس برای آنالیز کارکرد اکانت شما

نسخه بیزینس اینستاگرام امکان جالبی را در اختیار شما قرار می‌دهد. اینستاگرام آنالیکتیکس . با استفاده از این ویژگی میتوانید استراتژی موثرتری برای رشد اکانت کسب و کارتان انتخاب کنید. استفاده از این ویژگی به صورت قابل ملاحظه‌ای در وقت و انرژی مصرفی شما صرفه‌جویی میکند. در واقع با تحلیل دقیق اطلاعاتی که  اینستاگرام در بخش آنالیکتیکس در اختیار شما قرار می‌دهد متوجه خواهید شد که عملکرد شما در قبال الگوریتم اینستاگرام چگونه بوده است.  این مقاله می‌تواند اطلاعات جالبی را در این زمینه در اختیار شما قرار دهد.

منبع: مدیر تولز

این نوشته چه قدر مفید بود؟

امتیاز متوسط 5 / 5. تعداد آرا 2

اولین نفر باشید که رای می دهید

0 نظرات

نظر خود را بنویسید

XHTML: شما می توانید از این برچسب ها استفاده کنید. <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>