نقشه سایت ویدئویی چیست؟

نقشه سایت ویدئویی چیست؟ نقشه سایت برای ویدئو ها چگونه ساخته می شود و چه کاربرد هایی خواهد داشت؟ در ادامه همراه باشید تا با نقشه سایت ویدیویی آشنا شویم و در مورد جزئیات آن بیشتر بدانیم.

در مورد سایت مپ تصویری و ویدیویی می خواهیم صحبت کنیم و بصورت اختصاصی آنها را بشکافیم. جدا از سایت مپ XML عمومی وب سایت، شما می توانید تصاویر و فیلم های خود را بصورت جداگانه با تمامی جزئیات مانند سایز، تصویر بند انگشتی و دیگر اطلاعات لیست نمائید و جهت ایندکس شدن گوگل ارائه نمائید.

در واقع سایتی که فاقد این نوع نقشه سایت باشد چند قدم عقب تر حرکت می کند، شما با تعریف سایت مپ تصویری و ویدئویی می توانید در مورد جزئیات هر عکس و فیلم سایت خود اطلاعات جامع تری به گوگل و سایر موتور های جستجو گر بدهید.

نقشه سایت ویدئویی یا Video Sitemaps

شما می توانید نقشه سایتی برای ویدئو ها ایجاد نمائید. می توانید یک فایل مجزا بعنوان سایت مپ ویدیو در نظر بگیرید یا اینکه به نقشه سایت موجود خود اطلاعات یک فیلم یا ویدیو را اضافه نمائید و هیچ تفاوتی نمی کند و مهم این است که راه گوگل به این صفحات و ویدئو ها را باز کنید.

افزودن این اطلاعات این احتمال را زیاد میکند تا فایل ویدیو شما بعنوان Rich Snippet در نظر گرفته شود.

Rich Snippet یا ریچ اسپینت ها اصطلاحی هستند برای توصیف داده ها و اطلاعات نشانه گذاری شده که برای خزنده های موتور های جستجو معانی قابل درکی را نسبت به محتوای ساده ارائه می دهند و نحوه ی نمایش خاصی را در جستجو ها به کاربر نشان می دهد.

احتمالا در جستجو های خود تفاوت هایی را بین برخی از سایت ها در نحوه نمایش در لیست نتایج جستجو دیده باشید. بعنوان مثال توسط ریچ اسنیپت ها می توان نویسنده ی یک مقاله را از مابین متن و توضیحات در یک مقاله مشخص کرد، یا همچنین امتیاز کاربران به یک محصول یا مقاله و حتی اطلاعاتی مثل قیمت یا تصویر از یک محصول را می توان برای موتور های جستجو مشخص نمود.

بیاد داشته باشید که گوگل تنها فرمت های خاصی از تصاویر را وارسی میکند، این پسوند ها عبارتند از:
wmv, mp4, mpeg, mpg, m4v, asf, flv, swf, avi, ra, ram

بیایید نگاهی به یک نمونه از سایت مپ های ویدیویی بیندازیم و در مورد عناصر آن بحث کنیم:

<urlset xmlns=”http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9″
xmlns:video=”http://www.google.com/schemas/sitemap-video/1.1″>
<url>
<loc>http://www.website.com/video-page.html</loc>
<video:video>
<video:thumbnail_loc>http://www.website.com/video-thumbnail.jpg</video:thumbnail_loc>
<video:title>Most Awesome Video Ever</video:title>
<video:description>As the title says: this is the most awesome video ever. </video:description>
<video:content_loc>http://www.website.com/video.mp4</video:content_loc>
<video:duration>120</video:duration>
</video:video>
</url>
</urlset>

البته خط اول فایل xml که مشخص می کند این فایل از نوع xml است را فراموش نکنید و در اولین سطر بنویسید که در مثال بالا از نوشتن آن صرف نظر کردیم.

video:thumbnail برای ایجاد تصویر پیش نمایش Rich Snippet مورد استفاده قرار میگیرد

video:title و video:description که قطعا نیاز به شرح ندارند!

video:content هم به محل ذخیره شدن ویدئو در دامنه اشاره میکند.

و در نهایت، video:duration مدت زمان ویدئو است که باید به ثانیه آن را مشخص کرد.

برچسب های متعدد دیگری نیز وجود دارند که می توانید آنها را وارد نمائید و از آنها استفاده نمائید، مانند امتیاز یا rating و یا تعداد بازدید، محدودیت ها و غیره. تمام تگ های موجود را میتونید در اینجا بیابید و از آن ها استفاده کنید: Google’s Webmaster resources

رعایت این ریزه کاری ها شاید سخت و طاقت فرسا باشد که برای تمامی ویدئو ها تمام جزئیات را بیان کنید اما اطمینان داشته باشید برای رشد سئو و بهینه سازی سایت شما تاثیر بسیار زیادی دارد که بعدا ارزش آن را متوجه می شوید، افزودن این موارد باعث می شود در گوگل اسنیپت ها بیایید و سیل بزرگی از ورودی های جدید به وب سایت شما باز شود و اعتبار سایت خودتان را هر روز بالاتر ببرید.

نقشه سایت تصاویر یا image sitemap

نوع دیگری از سایت مپ است که فقط و فقط تصاویر وب سایت در آن لیست می شوند و جزئیاتی از عکس های مورد استفاده در آن برای موتور های جستجوگر به نمایش گذاشته می شود. برای آشنایی کامل با سایت مپ تصویری می توانید مقاله سایت مپ تصویری را مطالعه بفرمائید و آموزش ساخت نقشه سایت تصاویر را قدم به قدم دنبال کنید و تمامی تگ های الزامی و اختیاری که در این نوع نقشه سایت کاربردی است را بشناسید و از آن ها استفاده کنید.
منبع: پایدار بلاگ

این نوشته چه قدر مفید بود؟

امتیاز متوسط 5 / 5. تعداد آرا 4

اولین نفر باشید که رای می دهید

3 نظرات

نظر خود را بنویسید

XHTML: شما می توانید از این برچسب ها استفاده کنید. <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>